Dağmaran Rize – Yeşillikler İçinde Karadeniz Lezzetleri

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Haziran 6, 2017 | Kategori : Akşam Yemeği Mekanları, Et Mekanları, Kahvaltı Mekanları, Mekanlar, Öğle Yemeği Mekanları, Rize, Tüm Mekanlar, Türkiye, Uygun Fiyatlı Mekanlar, Yöresel Lezzetler

Dağmaran Rize
Lezzet:5 Stars
Servis:4 Stars
Ortam:5 Stars
Fiyat:4 Stars

Mekan Özellikleri

  • Wi-Fi
  • Otopark
  • Kredi Kartı
  • Açık Alan
  • Rezervasyon

Dağmaran Rize

Dağmaran Rize

Merhaba… Uzun bir aradan sonra bir karadeniz lezzet durağı ile karşınızdayım. Trabzon üzerinden Sarp sınır kapısına doğru seyahat ederken, Rize‘de mola vermek istedik. Öğle saatine yakın olduğu içinde arkadaşlarımla aklımızdan tek geçen şey Muhlama (Kuymak) yemek olmuştu. Rize’ye yaklaşırken, yolda güvenlik nedeniyle durdurulduk. Uygun bir anda görevli polis beye sorduğum ilk soru Rize’de nerede Muhlama yiyebiliriz? Olmuştu. Kendisi de bana Dağmaran‘ı önerdi ve yanında kavurma da yememizi tavsiye etti.  Ben de Rize’ ye doğru yaklaşırken hemen araştırmaya başladım ve mekana gitmeye karar verdik.

Dağmaran Rize

Dağmaran Rize

Mekan Rize merkezin oldukça yukarısında kalıyor. Biz biraz navigasyona uyduğumuz için çıkılması zor, tek şeritli ve dar bir yoldan, çok zor da olsa mekana ulaştık. Aslında mekana giden daha kolay bir yol bulunuyor. Mekan konum itibari ile inanılmaz bir karadeniz manzarasına sahip. Yemyeşil çay tarlalarının arasında ve insana mükemmel bir huzur verdiğini söylemeliyim. Bizim için tek olumsuz taraf o gün hava açısından biraz şanssız olmamızdı. Havadaki sis dolayısıyla tam manzaranın tadını maalesef çıkaramadık. Mekana girdiğimizde ahşap ve otantik bir dekor bizi karşılıyor ve keyifli bir yemek olacağını işaret ediyor. Mekanda yerimizi aldıktan sonra, siparişlerimizi veriyoruz.

Dağmaran Rize

Dağmaran Rize

Dağmaran Rize

Dağmaran Rize

Mekan Hamsi Kuşu, Lahana sarma, fasulye, pide gibi lezzetlerin yanı sıra kahvaltısı ile de öne çıkıyor. Yazımın başında belirttiğim gibi biz tercihimizi Muhlama ve Maran Kavurma’dan yana kullandık. Bildiğimiz gibi muhalama, lezzetini trabzon peyniri ve ince mısır unundan alıyor. Bu eşsiz lezzeti en sıcak halinde tüketmenizi tavsiye ediyorum. Muhlamayı tattığımda beni en çok etkileyen gerçek tereyağı ve trabzon peynirinin kendilerini has eşsiz kokuları oldu. Bu kadar güzel kokan tereyağı ve trabzon peyniri de tam kıvamında pişerek servis edildiğinde gerçekten mükemmel bir lezzet damaklarımızı sardı. Ardından gelen kavurma ise her ne kadar standart bir görünümde olsa da yörenin kendine has eti, domatesi, biberi ile birleşince farklı bir tat oluşturmuştu damağımda. Etin yumuşaklığı ve pişirme süresi de oldukça yerindeydi. Servis süresi konusunda ise ortalama olduklarını söylemeliyim.

Rize çaylarımızı da içtikten sonra mekandan güzel bir damak tadıyla ayrıldık diyebilirim. Fiyat konusunda ise bizim gibi İstanbul’ dan gelenler için biraz daha uygun geleceğini düşünüyorum. Yolunuz Rize’ye düşerse, bu güzel manzara da ve yemekleri deneyimlemek için Dağmaran mükemmel bir fırsat olacaktır. Sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

Abdullah S.

Bir web tasarımcısı olmama rağmen, yemek yemek ve yeni mekanları görmeyi çok seviyorum. Yemek ve mekan deneyimlerimi mekangurme.com 'da sizlerle paylaşıyorum.

Diğer Yazıları

Beni Takip Edin:
TwitterGoogle Plus

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Dağmaran Restaurant Rize

Adres: Dağsu Mahallesi, Balsu Cad. No:103, 53020 Merkez/Rize Merkez/Rize

Telefon: (0464) 214 78 14

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar