Reçel Yapmanın Püf Noktaları ve Sırları

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Kasım 9, 2014 | Kategori : Gurme Bilgiler

cilek-receli

Reçel Nasıl Yapılır?

Reçel yapmak bazı meyve ve sebzeleri şekerli ve limonlu su içinde saklamak demektir. Reçele konan şeker meyvenin tatlılık durumuna göre ayarlanır.
Az tatlı meyvenin 1 kilosuna 1 buçuk kilo şeker eklenir.
Çok tatlı meyvelerin 1 kilosuna 1 kilo şeker eklenir.
Ekşi meyvenin 1 kilosuna 2 kilo şeker olarak ayarlanır.

Yumuşak meyvelerin reçeli iki şekilde yapılır;

a) Kıvamlı şurup hazırlanıp yumuşak meyveler (çilek, vişne vs.) içine atılır. İneceğine yakın içine limon sıkılıp bir taşım daha kaynatılır.
b) Yumuşak meyveler bir kap içinde, üzerine toz şeker konularak bir gece bekletilir. Ertesi gün hiç su koymadan, kendi suyuyla pişirilir. Oluşuna yakın limon suyu koyup, bir taşım daha kaynatılır.

Sert meyveler önce biraz su içinde pişirilir. Orta yumuşaklığa gelince, şeker eklenip kaynatılır (Ayva, elma gibi).

Bir başka şekliyle (Portakal, turunç) haşlanıp yumuşayan meyveler, kıvamlı şuruba atılıp kaynatılır.

Reçel bütün ve parça meyveden yapılır.

Marmelat ezme veya rende meyveden yapılır.

Balda şeker oranı yüksek, yüzde 80’dir. Reçelde ise bu oran yüzde 63’tür.

Reçelin Bozulduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ekşime: Ekşiyen reçelin yüzeyi sulanır. Köpüklenme başlar. Nedeni doldururken kavanoz ıslaktır veya saklandığı yerde ısı değişiklikleri olmuştur. Kapak hava kaçırır. Doldurma sıcaklığı düşüktür.

Şekerlenme: En çok bu kusura rastlanır. Bu reçelin içinde şekerin tam erimemiş olmasından meydana gelir. Nedeni fazla kaynatmadan, asit oranının az oluşu, yani limon suyunun az konması ve saklanan yerin sıcaklığının değişken oluşundandır.

Kararma: Bu da sık sık görülebilen bir durumdur. Aslında uzun süre saklanan reçellerde bir renk değişimi kaçınılmaz bir olaydır. Başlıca nedeni, doldurma, saklama, depolama yanlışlarındandır.

Sertleşme: Daha çok ayva, kayısı ve turunçgil reçellerinde görülür. Başlıca nedeni önceden meyvenin iyi haşlanmamış olması, haşlama suyunun sert kireçli olmasıdır.

Küflenme: Küflenme, yetersiz kaynatma, şeker oranının düşük olması, doldurma sıcaklığının 80 dereceden düşük olması, kapama kusurlarından olur. Her evde bir termometre olamayacağı için reçeli kavanozlara ekledikten sonra 5-10 dakika kaynar suda tutmanız gerekmektedir.

Abdullah S.

Bir web tasarımcısı olmama rağmen, yemek yemek ve yeni mekanları görmeyi çok seviyorum. Yemek ve mekan deneyimlerimi mekangurme.com 'da sizlerle paylaşıyorum.

Diğer Yazıları

Beni Takip Edin:
TwitterGoogle Plus

Mekan Bilgileri

Henüz bilgi girilmemiş...

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar