Çinekop Nasıl Temizlenir?

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Ekim 19, 2014 | Kategori : Gurme Bilgiler

Çinekop Balığı

Merhaba,

Kasım – Aralık aylarının en güzel balıklarından biri olan çinekop, tezgahlara çıktığı gibi yenmesi gereken balıklardandır. Pullu balıkları evde temizlemek zordur. Ancak çinekop gibi pulsuz balıkları evde temizlemek istiyorsanız; dikkat etmeniz gerek bazı noktalar var.

Çinekop tarzı orta büyüklükte balıkların bıçak yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir. Balığın anüsü üzerine bıçakla küçük bir kesik attktan sonra, balığın karnı yarılarak iç organları dışarı çıkarılmalı ve karnı temizlenir.

Çinekopun solungaçlarının da koparılarak çıkarılması gerekmektedir. Solungaçlar çıkarıldıktan sonra temizlenen balığın baş kısmı ve içi bol su ile iyice yıkanmalıdır. Karın bölgesi etrafında bulunan kan pıhtıları ve siyah zarları bıçağın uç kısmı ile temizlemelisiniz.

Çinekop, çipura levrek sarıkanat gibi balıkların yanak ve beyinleri lezzetlidir. Bu yüzden kafaları koparılmadan yenmelidir. Çinekopu fırında, tavada ve ızgarada pişirip yemenizi öneriyorum.

Çinekop Temizleme Videosu için Tıklayınız.

Abdullah S.

Bir web tasarımcısı olmama rağmen, yemek yemek ve yeni mekanları görmeyi çok seviyorum. Yemek ve mekan deneyimlerimi mekangurme.com 'da sizlerle paylaşıyorum.

Diğer Yazıları

Beni Takip Edin:
TwitterGoogle Plus

Mekan Bilgileri

Henüz bilgi girilmemiş...

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar