Keyfi Sefa – Kıbrıs’ta En İyi Meyhane

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Kasım 5, 2014 | Kategori : Dünyadan Mekanlar, KKTC, Mekan Konumu, Mekanlar, Meyhaneler, Tüm Mekanlar

keyfisefa-girne-meyhane

Lezzet:4 Stars
Servis:4 Stars
Ortam:4 Stars
Fiyat:3 Stars

Merhaba Değerli Okurlar,

İzmir’in değerli gurmelerinden Kutlu ÖZEMRAK tarafından en güzel mekan yazılarını mekangurme.com‘da bundan sonra sizlerle paylaşıyor olacağım. İlk paylaşacağım yazısısı ise yavru vatan Kıbrıs’ın güzel meyhanelerinden Keyfi Sefa.

keyfisefa-girne-meyhane

keyfisefa-girne-meyhane

Meyhane kültürü başkadır, sadece yemeğin lezzeti değildir aldığınız tat. Müzik de kusursuz olmalıdır. Bende yeri ayrıdır meyhane kültürünün hele birde fasıllı meyhaneyse orada durup önümü iliklerim.

Öyle bir meyhane var ki Kıbrıs’ ta bırak önümü iliklemek saygı duruşuna geçiyorum her gittiğimde.

Üniversite yıllarımda uzun süre Kıbrıs’ ta kaldım Kıbrıslılar meyhane konusunu değişik sentezlemişler. Türk ve Yunan kültürüyle Arap mutfağı karışmış ortaya şaheser çıkmış.

 

Keyfi sefa meyhanesi Girne’ de Karaoğlan oğlu bölgesinde denizden 200 m yüksekte dağ havasına hakim meyve ağaçları arasında bir yerde. Burada içki tüketmek çok kolay. Mezeler çok taze 40 civarında meze çeşidi var meyhanenin konsepti gereği meze tepsisi masaya geliyor, siz ne seçsem diye düşünürken garson tüm mezeleri masaya indirmeye başlıyor bitti derken ikinci tepsi geliyor. Bildiğimiz klasik lezzetlerin dışında adaya özgü otlar, Yunan, Türk ve Arap mutfağının mezeleri ile hayat buluyor. Ara sıcaklar; mangalda hellim, bıldırcın, domatesli sucuk, pastırmalı humus, ciğer, Arap böreği liste böyle uzayıp gidiyor.

keyfisefa-girne-meyhane

keyfisefa-girne-meyhane


Maksat krallar gibi onlarca lezzet tatmak.

Ana yemek de, usta sıradan etler ve kebaplarla aklınızı alıyor. Şeftali kebabı ( Kıbrıs’a özel bir kebap ) , kaburga, prizola, 2 çeşit köfte, adana, kuzu şiş, kavurma çok iyi.

Etler özenle seçilmiş, market ürünü değil. Doğal beslenmiş hayvanların etleri.

Bu arada Kıbrıs’ da içki çok ucuzdur Türkiye’ de marketten aldığınız 1 şişe rakı 60 tl. iken aynı rakı Kırbıs’da 25 tl.

Ne yazık ki vergilerimiz çok yüksek bu nedenle 1 şişe rakı içtiğinizde 2 şişede devlete ısmarlamış oluyorsunuz. Üstelik Kıbrıs’ da ki rakıda Türkiye’de üretilen bizim sattığımız rakı.

Dönelim meyhaneye keyfi sefa meyhanesi inanılmaz bir fasıl grubuna sahip hatta hiç abartmayacağım bu güne kadar gördüğüm en iyi bir kaç fasıl grubundan bir tanesi diyebilirim.

Sazlar çok iyi ve tüm fasıl üyeleri şarkı söylüyor. Aralarında atışıyorlar, espiriler yapıyorlar, hem gülüyorsunuz hem de şarkılara eşlik ediyorsunuz tam bir sahne şovu var.

Her sene 1-2 defa bu meyhaneyi ziyaret ederim Genelde Kıbrıslıların gittiği bir yerdir turistler bilmez burayı.

Kıbrıs’ a giderseniz burayı mutlaka ziyaret edin yoksa çok şey kaçırmış olursunuz. Burayı ziyaret etmeden meyhane gördüm demeyin. Benim listemin en başında keyfi sefa.

Kutlu ÖZEMRAK’ın kaleminden…

Yeme, İçme Aşkına – Kutlu Özemrak Facebook Sayfası

keyfisefa-girne-meyhane-hellim

keyfisefa-girne-meyhane-hellim

Abdullah S.

Bir web tasarımcısı olmama rağmen, yemek yemek ve yeni mekanları görmeyi çok seviyorum. Yemek ve mekan deneyimlerimi mekangurme.com 'da sizlerle paylaşıyorum.

Diğer Yazıları

Beni Takip Edin:
TwitterGoogle Plus

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Keyfi Sefa - Kıbrıs

Adres: Girne, Karaoğlan oğlu - Kıbrıs

Telefon: 0533 877 68 35

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar