Baylan Pastanesi – Kadıköy

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Eylül 13, 2015 | Kategori : İstanbul (Anadolu Yakası), Mekanlar, Tatlı Mekanları, Türkiye

Baylan Pastanesi

Lezzet:4 Stars
Servis:4 Stars
Ortam:4 Stars
Fiyat:4 Stars

 

Mekan Özellikleri

  • Wi-Fi
  • Kredi Kartı
  • Açık Alan

19 Şubat 2013 Salı

Baylan Pastanesi

Baylan Pastanesi

Baylan’ı arkadaşlarımdan duymuştum, tatlılarını övüyorlardı fakat oturduğum muhit itibariyle o taraflara gitme imkanı bulamadığımdan gidememiştim.
Geçen hafta Fenerbahçe maçına gittim 3 yıl aradan sonra. Arkadaşı beklerken foursquare’den yakındaki mekanlara bakarken Baylan’ı gördüm. Ee tabii oraya kadar gelmişken uğramam gerekir diye düşündüm.

Baylan pastanesi 1923 tarihinde açılmış, yani oldukça eski bir pastane.Hatta İstanbul’un en eski pastanesi olduklarını iddia ediyorlar.
Önceden Karaköy ve Beyoğlu şubeleri olsada bazı sebeplerden dolayı bu şubeleri kapatırlar. 1992 yılından itibaren sadece Kadıköy’de hizmet veriyorlar…dı fakat 2009 yılında sahibi Harry Lenas Baylan’ı Altınmarka’ya devredince 2010 yılında Bebek’e bir şubesi açıldı.
Ben Kadıköy’deki orjinal Baylan’a gittim.

Baylan Pastanesi

Baylan Pastanesi

Baylan’a girerken çok eski ve marka bir pastaneye girdiğinizi hissediyorsunuz. Fakat içeri girince özellikle masa-sandalyelerin olduğu kısmın çok bakımsız olduğunu gördüm. Bu açıdan hiç hoşuma gitmedi. Ayrıca nedense kötü kokularda vardı bu bölümde. Bir bahçeside var ama aynı şekilde ben pek beğenmedim bu kısımları. Tamam çok eski bir pastane olabilir ama bu temizliğe,bakıma önem vermeyeceksin anlamına gelmez. Salaş olmak başka şey, bakımsız olmak başka şey.
İnşallah bunu bir an önce düzeltirler.

Garsonlarda biraz suratsız, o açıdan da puanı kırdım, siparişleri falan sanki zorla alıyorlar. Gerçi gittiğimiz gün h.sonu kalabalık bir gündü ama yinede orada bir hizmet veriliyorsa bu hizmetin düzgün olması gerekiyor bana göre.
Menüyü gördüğümde beklediğim gibi fiyatlar yüksekti ama böyle marka bir pastane için normal sanırım.Zaten menüde de Lüks Pastahane Tarifesi yazıyor, fiyat böyle 🙂

Peki Baylan’da ne yiyeceksiniz? Pastanenin spesiyali Kup Griye denen dondurma. Bizde ondan sipariş verdik. Kup gelene kadar olumsuz olan bütün düşüncelerim, dondurmadan tatmamla yerle bir oldu 🙂
Böyle bir güzellik olamaz. Yediğim en güzel dondurmalı tatlı ünvanını kendisine veriyorum.
Kup Griye vanilyalı ve karamelli dondurmayla beraber krem şanti, balbadem ve karamel sosunun bir karışımı. Yalnız ben karamel pek sevmememe rağmen beni bile böyle etkilediyse karamel seven birine ne yapar bilmiyorum 🙂

Benim en sevdiğim kısım çıtır çıtır olan balbademlerdi. Dondurmaya inanılmaz bir tat katmış. Hatta şimdi yazarken bile tekrar ne zaman giderim diye planlıyorum.

Peki Kup Griye dışında ne var derseniz, en sevilen tatlıları Adisababa, Rokoko olarak sayabilirim. Tekrar gittiğimde bu tatlılardan da tatmak istiyorum ama Kup Griye bile buraya tekrar gelmem için yetiyor.

Mekanıda restore edip oturma yerlerini düzenlerlerse 10 numara bir yer olur diye düşünüyorum.

Baylan Pastanesi

Baylan Pastanesi

Baylan Pastanesi

Baylan Pastanesi

Baylan Pastanesi

Baylan Pastanesi

Baylan Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Baylan Pastanesi

Adres: Muvakkithane Caddesi No:9/A 34710 Kadıköy (Çarşının içinde)

Telefon: (0216) 346 6350

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar