Trileçe Tatlısı – Balkanların Kraliçesi

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Ekim 26, 2014 | Kategori : İstanbul (Avrupa Yakası), Mekan Konumu, Mekanlar, Tüm Mekanlar, Türkiye, Uygun Fiyatlı Mekanlar, Yöresel Lezzetler

Trileçe Tatlısı

Lezzet:5 Stars
Servis:4 Stars
Ortam:3.5 Stars
Fiyat:4 Stars

Merhaba,

Uzun sayılabilecek bir aradan sonra şu sıralar çok popüler olan Trileçe Tatlısı ile karşınıza çıkmak istedim. Bir süredir neredeyse tüm pastane ve fırınların camlarında “trileçe bulunur” yazıyor. Balkanlardan gelen bu lezzeti ekmeklerini ve kurabiyelerini çok sevdiğim Yedikule’deki Ünver Unlu Mamulleri’nde tatmaya karar verdim.

Trileçe Tatlısı

Trileçe Tatlısı

Trileçe, un, irmik , süt, krema vb. malzemelerden yapılan üstü karamel ya da frambuazlı olan Arnavut tatlısı olarak da bilinen oldukça hafif ve yenilmesi çok kolay olan bir tatlıdır. Kökeninin Latin Amerika’ya dayandığı bile söylense de Arnavut tatlısı olarak iyiden iyiye bilinmeye başladı ülkemizde. Bir çok ustanın tarifini vermek konusunda isteksizliği nedeniyle kulaktan dolma tarifler internette dolaşıyor. Özellikle İstanbul’da bu tatlılar genelde Balkan göçmeni bazı ustaların elinden çıkıp küçük pastane ve fırınlara dağılıyor.

Yapılması özen isteyen bu tatlının üst kısmı oldukça tatlı (karamel ya da frambuaz ile) alt kısmı ise kek ve sütten oluşuyor. Gerçekten denildiği gibi yenmesi oldukça kolay ve rahatsız etmiyor. Üst kısımdaki tatlılığı alt kısmında yer alan sütlü kek çok güzel dengeliyor. Benim yediğim yerde alt kısmındaki sütün Manda Sütü olduğu söylendi. Bazı kaynaklarda keçi, inek ve manda sütünün karıştırılarak yapıldığından da bahsediliyor.

Sonuç olarak Türk mutfağının yıldızları baklava ve muhallebi gibi tatlıların tahtını sallayan Trileçe’ye kayıtsız kalmayın derim. İstanbul’da en iyi Trileçe burada yenir diyenleri yorum kısmına bekliyorum 🙂 Belki frambuazlısını sizin önereceğiniz yerde yemiş ve buraya yazmış olurum.

Bir sonraki mekan keşfimde yeniden birlikte olmayı dilerim!

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Ünver Unlu Mamulleri

Adres: Yedikule Mah. İlyasbey Cad. 34107 Fatih İstanbul

Telefon: 0212 585 07 27

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar