Sait Halim Paşa Yalısı – Bir Düğün Yemeği

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Şubat 14, 2015 | Kategori : İstanbul (Avrupa Yakası), Mekan Konumu, Mekanlar, Tüm Mekanlar

Sait Halim Paşa Yalısı

Lezzet:5 Stars
Servis:5 Stars
Ortam:5 Stars

İzmir’de uzun süre birlikte çalıştığım arkadaşımın düğünü üzerine, Sait Halim Paşa Yalısı’na davet edildim. Hem arkadaşımın bu mutlu gününde yanında olmak, hem de İzmir’den gelen çalışma arkadaşlarımı görebilecek olmanın mutluluğu vardı o akşam üzerimde.

Mekana girdikten sonra kokteyl ve nikah töreni için yalı içerisine alındık. Buradaki lezzetli beyaz ve kırmızı şarap ikramlarından sonra arkadaşımın nikah törenini mutlulukla izledim. Ardından düğün yemeği ve eğlence için yalının yanındaki mekana geçtik.

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

Yemekle birlikte rakı içmek istediğimizi belirttikten sonra, Çerkez bıldırcını, vişneli yaprak sarma, topik, mini imam bayıldı ve peynir bohçasından oluşan modern meze tabağı servis edildi. Tüm mezeleler damakta inanılmaz tatlar bırakarak rakıya eşlik ediyordu. Özellikle peynir bohçası, mini imam bayıldı ve Ermeni mutfağından bildiğimiz topik çok başarılıydı. Masa düzeni ve sunum konusunda da çok başarılı olduklarını belirtmeden geçemeyeceğim.

Ara sıcak olarak servis edilen balkabaklı ve ricotta peynirli capelli ise gerçekten denenmesi gereken bir lezzet. Çıtır çıtır olan servis kasesinin içinde İtalyan usulü bir yumuşaklıkta ve üzerindeki sos ile birlikte bir tamamlayıcı.

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

Ana yemek olarak servis edilen fırınlanmış dana antrikot ise tam bir gurme yemeği olarak damağımdaki yerini aldı. Et kesinlik bir süre dinlendirilmişti. Ne tam yumuşak ne de tam sert bir et. Üzerindeki sosun ete olan uyumu ve etin yanındaki düşes patates ve sebze kulesi ile göze ve damağa hitap eden bir yemek olduğunu belirmek isterim.

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

Düğün sonuna doğru çikolatalı düğün pastamızı yiyip, Türk Kahvelerimizi içtik. Ardından arkadaşımı tebrik edip, bir ömür boyu mutluluklar dileyerek mekandan ayrılıyordum. Geride bu güzel akşamın mutluluğu ve damağımda bıraktığı hoş lezzetler kalıyordu.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı

Abdullah S.

Bir web tasarımcısı olmama rağmen, yemek yemek ve yeni mekanları görmeyi çok seviyorum. Yemek ve mekan deneyimlerimi mekangurme.com 'da sizlerle paylaşıyorum.

Diğer Yazıları

Beni Takip Edin:
TwitterGoogle Plus

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Sait Halim Paşa Yalısı

Adres: Yeniköy Mh., 34464 İstanbul

Telefon: +90 212 223 0566

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar