Mezgit Nasıl Temizlenir?

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Kasım 23, 2014 | Kategori : Gurme Bilgiler

mezgit

Mezgitleri temizlemek için ense kısmına bıçak vurmak gerekiyor, daha sonrasını el ile hamsi gibi temizleyebilirsiniz.

Balığın ense kısmında bir parmağınızla, solungaç altından ise diğer parmağınızla kafa kopmayacak şekilde karınını açarak çektiğinizde kılçık balığın tam ortasından kafa ile birlikte etten ayrılacaktır. Sol elimizin avuç içine başı yukarıda kalacak şekilde koyun. Sağ elimizin baş ve işaret parmağını kullanarak ilk önce başını koparın. Mezgitin başını kopardıktan sonra göğüs tarafından kuyruğuna doğru işaret parmağımızla karnının içindekileri sıyırın. Ardından bol su ile yıkayın. Merzgiti temizledikten sonra iki elimizle tamamen koparmadan ortadan ikiye ayırın. Kılçığını baş ve işaret parmağımızı kullanarak nazikçe kuyruğa doğru çekin.

Mezgitin kafasını koparmak istemezsek; yine sol avucumuza aldığımız mezgitin yanaklarının altında kalan solungaç bölgesinden sağ işaret ve baş parmağımızı kullanarak karnını sıyıyoruz. sonrasında yine bol su ile yıkıyoruz.

Mezgit Nasıl Temizlenir ve Pişirilir Videosu için Tıklayınız

Abdullah S.

Bir web tasarımcısı olmama rağmen, yemek yemek ve yeni mekanları görmeyi çok seviyorum. Yemek ve mekan deneyimlerimi mekangurme.com 'da sizlerle paylaşıyorum.

Diğer Yazıları

Beni Takip Edin:
TwitterGoogle Plus

Mekan Bilgileri

Henüz bilgi girilmemiş...

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar