Kebapçı Enver Denizli – Tadı Elle Yemekte

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Kasım 5, 2014 | Kategori : Denizli, Kebap Mekanları, Mekan Konumu, Mekanlar, Türkiye, Yöresel Lezzetler

kebapçı enver denizli

Lezzet:5 Stars
Servis:3 Stars
Ortam:2 Stars
Fiyat:4 Stars

Kutlu Özemrak – 25 Kasım 2013

kebapçı enver denizli

kebapçı enver denizli

Bazı yemekler vardır elle yenir. Yoksa lezzeti eksik kalır, tadını tam alamazsınız ya da o yemeğe yazık olur. Denizli’de ki Kebapçı Enver bu geleneği içine sindirmiş. Mekan’da çatal, bıçak yok her şeyi elle yiyor ve doğadaki özünüze dönüyorsunuz.

1950 ‘ li yıllarda kasap İsmail usta hem kasaplık hem de kebapçılık yaparmış. Bakmış yiyen içen memnun 1953’de şimdiki dükkanına taşınarak lezzet kebap salonunu açmış. 1962 yılında vefat edince 18 yaşındaki oğlu Enver işin başına geçmiş ve kebapçı Enver denizli kebabını tüm Türkiye ye tanıtmaya başlamış. Enver ustanın oğlu olmayınca işi dayısının oğlu Hüseyin Manisa’ ya öğreterek ona el vermiş. Eskiden kemikle verilen et şimdi kemikleri ile tartılıp ayıklanarak veriliyor. Lokantanın adı Enver ustayla duyulunca herkes kebapçı Enver olarak tanır ve lokantanın adı da kebapçı Enver olarak devam eder. Enver usta 2008 ‘ de vefat eder.

Dükkana girdiğinizde mekanın eskiliği ve mütevaziliği göze çarpıyor. Burası sadece lezzetle işi olanların mekanı. Kebapta kuzu eti kullanılıyor ve hiç kokmuyor, gerçi ben koksa da yerim her yemek kendine hastır

Burada kuzu etleri özenle seçiliyor. Bütün bir kuzu sekize bölünerek şişlere geçiriliyor ve menengeç denen sakız ağacı fırınında pişiriliyor. Kebap 3-4 saatte anca pişiyor etin suyu altta duran bakır kaplara akıyor ve fırının içi dünyadan arınmışcasına o eti inanılmaz bir lezzete hazırlıyor. Ağacın kokusu ete işliyor ve et kendiliğinden dökülüyor adeta kemiğin üzerinden.

Bakır kaplarda servis edilen etin yanında kurutulmuş acı biber yemenizi tavsiye ederim ve tabiî ki birde açık ayran. Zaten lokantada başka bir şey satılmıyor, tatlı bile yok.

Garson, o doğa üstü etleri önüme getirdiğinde 1 dakika kadar izlemeden yapamadım. Üstü kızarmış ama içi yumuşacık ve et kurumamış, pamuk gibi. Bu yazıyı yazarken bile ağzım sulanıyor. Her an Denizliye doğru yola çıkabilirim.

Etin yağı suyu üstünde duran yumuşacık lavaş ile tatlanmış. Biraz kekik, kimyon ve pul biber ile lezzete lezzet katıyorum. Bu mükemmel etin ustalıkla pişirilmesi sonucunda harika bir lezzet zenginliği yaşıyorsunuz.

kebapçı enver denizli

kebapçı enver denizli

Bir porsiyon tam yeterli oluyor. Yağlı bir kebap olduğu için sindirmek pek kolay olmuyor ikinci tabağı yemeyi denemeyin. Fiyata gelince bu kalitede bir et için normal ama tabiî ki ucuzda değil. Herhangi bir kebapçı gibi hesap ödemezsiniz. Yolunuz Denizliden geçerse mutlaka uğrayın ya da hususi gidin derim.

Kutlu ÖZEMRAK’ın kaleminden…

Yeme, İçme Aşkına – Kutlu Özemrak Facebook Sayfası

Abdullah S.

Bir web tasarımcısı olmama rağmen, yemek yemek ve yeni mekanları görmeyi çok seviyorum. Yemek ve mekan deneyimlerimi mekangurme.com 'da sizlerle paylaşıyorum.

Diğer Yazıları

Beni Takip Edin:
TwitterGoogle Plus

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Kebapçı Enver Denizli

Adres: Bayram Yeri Mah. Eski Sarayköy Cd No:24 Denizli Merkez/Denizli, Türkiye

Telefon: +90 258 261 2394

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar