Talas Kayadibi Restaurant – Lezzet Dedektifi İş Başında

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Ekim 11, 2015 | Kategori : Et Mekanları, Mekanlar, Tüm Mekanlar, Türkiye, Uygun Fiyatlı Mekanlar, Yöresel Lezzetler

Lezzet:5 Stars
Servis:4.5 Stars
Ortam:5 Stars
Fiyat:5 Stars

 

Mekan Özellikleri

  • Otopark
  • Kredi Kartı
  • Paket Servis
  • Rezervasyon

Merhaba,

Uzun süredir ara verdiğim yazılarıma muhteşem bir mekan keşfi ile yeniden başlıyorum. Adresimiz Kayseri. Daha önceki yazılarımdan birinde Kayseri Kaşık-La‘yı anlatmıştım size. Bu kez Kayseri’deki arkadaşlarımın önerisiyle Talas Kayadibi Restaurant‘a gittik. Adından da anlaşılacağı üzere Restaurant Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunuyor. Erciyes Dağı’nın püskürttüğü lavların oluşturduğu Ali Dağı’nın hemen yanında yer alıyor Talas. Eskiden Rum ve Ermeniler’in yaşadığı bu güzel ve tarihi ilçe aynı zamanda turistik bir gezi için de ideal.

Talas Kayadibi Restaurant’a girdiğimizde bizi çok sıcak bir ortam karşılıyor ilk olarak. Henüz ihtiyaç duyulmasa da şimdiden kurulmuş olan büyük kömür sobası, kışın bu mekana geldiğimizde nasıl bir nostalji yaşayacağımızı şimdiden hissettiriyor bize. Mekan sahibi kömür sobasını tercih ettiklerini özellikle belirtiyor bizlere. Mekan kayanın içine yapıldığından çok farklı ve sıcak bir mekana geldiğimizi hissediyoruz hemen. Taş ve kayadan oluşan yapılara girenler bilir, dış dünyayla bağınız kesilir gibi olur. Bu mekan da tam olarak öyle. Cep telefonlarınız bile çekmiyor zaten.

PideBurada ne yenir diye sorduğumuzda arkadaşlarımız hep bir ağızdan “pide” diyor. Pide genellikle kalın ve rahatsız eden bir hamurla yapıldığı için tadımlık istedik yalnızca. Fakat pideler geldikten sonra bu kararımızda yanıldığımızı anladık 🙂 Yıllarca Konya’da etli ekmek yemiş birisi olarak, Kayseri pidesinin Konya etli ekmeğiyle boy ölçüşebileceğini hemen mekan sahibiyle paylaştım.Kendisinin yorumu şu oldu: “Konya’da etli ekmek hamuru ince yapılır ve hamurun yanmaması için etli ekmek fırından et tam anlamıyla pişmeden çekilir. Bizim hamurumuz bir tık daha kalındır ama et pişerek gelir size bu sayede”. Buna katılmamak mümkün değil. Kayseri’de eti de hamuru da pişmiş ve yedikten sonra kesinlikle şişkinlik yapmayan bir pide yiyeceğim aklıma gelmezdi.

Gelen pideler kuşbaşılı, kıymalı ve peynirliydi. Peynirli pide tulum peyniri, kaşarBol Köpüklü Ayran peyniri ve toz biberden oluşan muhteşem bir karışımdan oluşuyordu. Karışımda tulum peynirinin olması lezzeti katlamış, giderseniz eğer mutlaka peynirli pideyi deneyin derim. Pideler genel olarak ne çok kalın ne çok ince bir hamurda, etleri pişmiş ve oldukça leziz geldi masamıza. Yanında ikram edilen maydanoz, limon ve bol köpüklü ayranın da bu lezzeti taçlandırdığını söylemeliyim. Bu mekanın ayranı da meşhur olduğu için mutlaka tatmanızı öneririm.

Şık ve temiz bir takım elbiseyle masaları dolaşan, bir ihtiyaçları olup olmadığını soran güler yüzlü mekan sahipleri pek kalmadı. Kayadibi Restaurant‘ın sahibi özlediğimiz nitelikte bir mekan sahibiydi. Kendisini verdiği hizmetten ve leziz yemeklerinden ötürü tebrik ediyorum. Kayseri’ye yolunuz düşerse ilk gideceğiniz adreslerden birisi Kayadibi Restaurant olsun. Bunu gönül rahatlığıyla ifade edebilirim.

Bir sonraki yazımda İstanbul’dan bir mekanı size tanıtacağım. Mekan keşfetmeye birlikte devam edelim, siz önerin biz yazalım 🙂 Yorum kısmından mekan önerilerinizi iletebilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle,

 

 

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Talas Kayadibi Restaurant

Adres: Atatürk Bulvarı No:95 Talas - KAYSERİ

Telefon: 03524371111

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar