Kaşık-la Mantı – Kayseri Mutfağı

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Ocak 24, 2015 | Kategori : Et Mekanları, Fast Food Mekanları, Kayseri, Mekan Konumu, Mekanlar, Tüm Mekanlar, Türkiye, Yöresel Lezzetler

Kaşıkla Mantı Kayseri

Lezzet:5 Stars
Servis:5 Stars
Ortam:4 Stars
Fiyat:4 Stars

Merhaba,

Türkiye’nin en lezzetli mekanlarını sizin için keşfetmeye devam ediyorum. Bugünkü durağım sahip olduğu lezzetlerle ismi özdeşleşmiş olan Türkiye’nin lezzet anlamında en popüler şehirlerinden biri olan Kayseri. Mantıyı, pastırmayı ve sucuğu Kayseri ile anarız çoğu kez. Bu 3 popüler lezzeti ve daha fazlasını bizzat yerinde tadıp size izlenimlerimi aktarmak istiyorum.

Kayseri’de Kaşık-la markasına bir kaç adreste ulaşabiliyorsunuz. Benim tercihim 2002 yılında açılan şehir merkezindeki Kaşık-la Restaurant Cafe oldu. Burada Kaşık-la’nın ilginç kuruluş hikayesine tanık oldum öncelikle. Kaşık-la, 1991 yılında sahip oldukları plazada kendi müşterilerine mantı ikram etmek üzere kurulmuş. Mantıların beğenilmesiyle birlikte gelen talepler üzerine mekan 1996 yılında restaurant halini almış. Bugün ise avm lerde zinciri olan bir markaya dönüşmüş durumda.

 

Kaşıkla Mantı Kayseri

Pastırmalı Kuru Fasulye

Benim Kaşık-la’da tercihim öncelikle pastırmalı kuru fasulyeden yana oldu. Çömlek içinde gelen kuru fasulye gerçekten oldukça leziz ve görüntüsüyle davetkardı. Kuru fasulyenin yanında hem bulgur pilavı hem de pirinç pilavı ikram ediliyor. Yine yanında servis edilen turşu yemeği gerçekten dayanılmaz kılıyor.

Kayseri’ye ve Kaşık-la’ya giderseniz pastırma, sucuk, yağlama gibi yöreye has ürünleri mutlaka yiyin fakat pastırmalı kuru fasulyeyi ihmal etmeyin derim.

 

Kaşıkla Mantı Kayseri

Kayseri Mantısı

Size aktarmak adına mantı, sucuk ızgara ve yumurtalı pastırma da tattım tabii. Mantı büyük şehirlerden farklı olarak
daha sulu ve yoğurtsuz olarak geliyor. Yoğurdu isteğinize göre siz koyabiliyorsunuz mantıya. Lezzeti ise tahmin edebileceğiniz gibi büyük şehirlerdeki mantılardan çok ama çok farklı. Hamurunun kıvamı, sosu ve mantının
içindeki et damak çatlatır. Tattığım bir diğer lezzet olan sucuk ızgara ise yine oldukça lezzetliydi, aldığım bilgiye göre sucukları kendisi yapıyor Kaşık-la. Baharatı, tuzu ve sucuğu pişirme şekilleri oldukça başarılıydı. Sucuğun az pişmesi ağzınıza donmuş yağ gelmesine, çok pişmesi ise sucuğun sertleşmesine sebep olur. Bana gelen sucuk ızgara kurumadan tam pişmiş şekildeydi.

Kaşıkla Mantı Kayseri

Yumurtalı Pastırma

Tattığım son lezzet olan yumurtalı pastırma, Kayseri pastırmasının Türkiye’nin herhangi bir noktasındaki “Kayseri pastırmasından” ne kadar farklı olduğunu gösterdi bana. Belki aynı markaları Türkiye’nin farklı şehirlerinde marketlerde bulabiliyoruz fakat bizim soframıza ulaşana kadar hem kurumuş oluyor hem de çoğu zaman etin en lezzetli yerlerinden gelen pastırmalar ulaşmıyor bize. Kayseri markalarından internet üzerinden ya da telefonla sipariş ederek 1-2 gün içinde eve gönderim yaptırmak daha mantıklı gözüküyor. Püf noktası, Kayseri’de yumurtaya pastırma değil pastırmaya yumurta katılıyor. Bu nedenle adı yumurtalı pastırma. Bakmayın görselde iki yumurta olduğuna 🙂 normalde tek yumurta koyuyorlar aslında. Bir de pastırma sonradan ekleniyor yumurtaya. Aksi takdirde pastırma sertleşiyor ve yenilmez bir hale geliyor.

Kaşık-la beklediğimden çok daha leziz bir mekan olarak çıktı karşıma, Kayseri’ye yolunuz düşerse rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Kayseri mutfağının diğer lezzetlerini bir sonraki ziyaretimde size aktaracağım.

Kayseri maceramda bana eşlik ettiğiniz için teşekkürler, Kayseri yemekleriyle bana biraz ağır gelse de, pastırması, sucuğu ve arada bir yemekte hiç bir sakınca olmayacak mantısıyla yine de vazgeçilmez.

Bir sonraki yazımda Türkiye’nin cağ kebabıyla ünlü şehri Erzurum izlenimlerimi aktaracağım. Bu kez birden fazla mekanı sizlere ulaştıracağım. Önünüzde hep lezzetli yemekler olsun 🙂

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Kaşık-la Restaurant Cafe

Adres: Alparslan Mah. Bahar Cad. No:43/A Kayseri

Telefon: 0 352 223 99 66

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar