Erzurum Cağ Kebabı – Gelgör Cağ Kebap

Yazar : | 0 Yorumlar | Tarih : Mayıs 5, 2015 | Kategori : Erzurum, Et Mekanları, Kebap Mekanları, Mekanlar, Tüm Mekanlar, Türkiye, Yöresel Lezzetler

Lezzet:5 Stars
Servis:4 Stars
Ortam:4 Stars
Fiyat:3.5 Stars

Merhaba,

Her bir köşesinde ayrı bir lezzet olan güzel yurdumuzun güzel yemeklerini ve mekanlarını size ulaştırmaya devam ediyorum. Bugünkü lezzet durağımız cağ kebabıyla ünlü şehrimiz dadaşlar diyarı Erzurum.

Erzurum deyince tabii ki aklımıza gelen lezzet Cağ Kebabı‘dır.

Cağ kebabı keçi veya kuzu etinden yapılabilen; reyhan, soğan, tuz ve karabiber ile terbiye edilen bir çeşit kebap aslında. Bu kebabın bize lezzetli bir şekilde ulaşabilmesi için bu malzemelerle terbiye edilen etler bir süre dinlendiriliyor. Dinlendirilen etler daha sonra yatık durumdaki bir şişe geçiliyor ve odun ateşinde güzelce pişiriliyor. Daha sonra “bico” adı verilen şişlerle dilim dilim kesilen etler ızgarada da bir süre daha pişirilip lavaş ve garnitürle servis ediliyor.

Erzurum’da bu leziz kebabı yemek için bir kaç alternatifimiz var. Ben bu mekanlardan Gelgör Cağ Kebabı tercih ettim.

Cağ kebabıGelgör cağ kebabına geldiğinizde önce vale karşılıyor sizi ve aracınızı park ediyor. Bu sırada siz içeri geçip nefis cağ kebabı görüntüsünün yanında masanıza yerleşiyorsunuz. Hemen ezme, kuru soğan, yoğurt ve salatadan oluşan garnitürler ve ekmek servisi yapılıyor. Sonrasında kokusunu çoktan duymaya başladığınız şişlerle cağ kebabı servisi başlıyor. Gelen cağ kebabını lavaşa sarıp garnitürlerle dürüm yaparak yediğinizde inanılmaz bir lezzetin kollarına kendinizi bırakmış oluyorsunuz. Lavaşa sarmadan doğrudan eti yediğinizde de her zaman yediğimiz etlerden nasıl bir farkı olduğunu açıkça görmüş oluyorsunuz.

Duymuşsunuzdur, genellikle doğuda ve güneydoğuda et yiyenler etin inanılmaz lezzetli olduğunu ve büyük şehirlerdekinden çok farklı olduğunu söylerler. Bu doğru bir yaklaşım aslında. Çünkü doğu ve güneydoğu bölgelerimizdeki şehirlerimizde büyük şehirlerde olduğu gibi etler günlerce buzhanelerde bekletilmez. Kesimden sonra doğrudan soframıza ulaşır. Bu nedenle de oldukça lezzetlidir.

Bu lezzete cağ kebabına eklenen baharatlar ve garnitürler eklenince tadına doyulmaz bir lezzete kavuşmuş oluyorsunuz.

Cağ kebabının ardından lezzet keyfinizi kadayıf dolması ya da sütlaç ile taçlandırabilirsiniz. Bu arada belirtmekte fayda var: Siz yeterli demediğiniz sürece cağ kebabı servis edilmeye devam ediyor Erzurum’da 🙂

Bir sonraki yazım İç Anadolu Bölgesi’nden olacak 🙂

Afiyetle,

 

Mekan Bilgileri

Mekan Adı: Gelgör Cağ Kebabı

Adres: İstasyon Cad. No:4 Gürcükapı Erzurum

Telefon:

Harita:

Yorum Ekleyin

Yapılan Yorumlar